Officers

Current and previous officers at the European Squash Federation

Governance

Meet our Board Members

Thomas Troedsson

Luis Ferreira

Catherine Ezvan

Otto Kalvo

OFFICERS
YearsPresidentCountry
2022-PresentThomas TroedssonSweden
2019-2022Hugo HannesBelgium
2013-2019Zena WooldridgeEngland
2007-2013Hugo HannesBelgium
2001-2007Christopher StahlEngland
1999-2001Philip van der Ven*Netherlands
1993-1999Joyce Buckley*Ireland
1992-1993Casper ZeegersNetherlands
1989-1992Bernhard WoebkerGermany
1985-1989Brian Fitzgerald*Ireland
1977-1985Lou Zandvliet*Netherlands
1973-1977Lennart LepsenSweden
Years Vice President Country
2022-Present Otto Kalvo Norway
2022-Present Catherine Ezvan France
2021-Present Luis Ferreira Portugal
2019-2022 Jim Hay Scotland
2018-Present Rosie Barry Ireland
2018-2022 Thomas Troedsson Sweden
2018-2019 Hugo Hannes Belgium
2015-2021 Jackie Robinson England
2014-2018 Pavel Sladecek Czech Republic
2013-2015 Reidun Ribesen Norway
2012-2018 Marcel Borst Netherlands
2011-2017 Jacques Fontaine France
2009-2013 Zena Wooldridge England
2008-2014 Thomas Troedsson Sweden
2005-2011 Marianne Grima Switzerland
2002-2009 Martin Wren England
2002-2008 Jonas Gornerup Spain
2001-2003 Alfonso Arroyo Lorenzo Spain
1999-2005 Deirbhile O’Byrne Ireland
1999-2001 Christopher Stahl England
1998-2002 Hugo Hannes Belgium
1994-1998 Demetris Kouloundis Cyprus
1993-1999 Patricia Griebel Germany
1993-1993 Timo Kivi-Koskinen Finland
1992-1998 Thomas Troedsson Sweden
1989-1993 Joyce Buckley* Ireland
1989-1992 Xavier Notari Monaco
1989-1992 Alfred Lowey-Ball Belgium
1988-1992 Casper Zeegers Netherlands
1987-1992 Paul Millman England
1987-1987 Juan Dominguez Spain
1985-1989 Bernhard Woebker Germany
1985-1988 Otto Zethelius Sweden
1982-1985 Brian Fitzgerald* Ireland
1980-1987 Jean Reynolds* England
1979-1984 Bo Skough Sweden
1977-1979 Jack Berner Switzerland
1973-1978 Aris Vatimbella Monaco
1973-1977 Lou Zandvliet* Netherlands
YearsSecretaryCountry
2016-2021Claire LeechEngland
2011-2016Zoe ReeceEngland
1999-2010Sue ScottEngland
1998-1999Lorraine HardingEngland
1997-1998Patti PollardNetherlands
1979-1997Ian Wright*England
1973-1979Peter Woods*England
Years Treasurer Country
2023-Present Paul Gardner England
2006-Present Peter Derrick England
2001-2006 Alan Scott Miller England
2000-2001 Philip van der Ven* Netherlands
1999-2000 Edward Wallbutton England
1996-1999 Irene Ryan Ireland
1993-1996 Ian Wright* England
1992-1993 Xavier Notari Monaco
1989-1992 Paul Millman England
1985-1989 Joyce Buckley Ireland
1977-1985 Ronnie Sinclair* Scotland
1973-1977 Robert Dolman Wales
Years Custodian of Records Country
2009-Present Howard Harding England
1977-2009 Ian Wright* England
Year Honorary Member Country
2019 Zena Wooldridge England
2013 David Burton Switzerland
2013 Hugo Hannes Belgium
2008 Chris Stahl England
2005 Edward Wallbutton England
2001 George Mieras Scotland
1999 Joyce Buckley Ireland
1998 Thomas Troedsson Sweden
1997 Ian Wright* England
1997 Philip van der Ven* Netherlands
Years Junior Development Officer Country
1985-1992 David Burton Switzerland

*Deceased

COMMITTEES
Name Position (year of election)
Thomas Troedsson President (2022)
Luis Ferreira Vice-President (2021)
Catherine Ezvan Vice-President (2022)
Otto Kalvo Vice-President (2022)
Paul Gardner Treasurer
Name Position
Chairperson
Michael Khan Director
Ronny Vlassaks Committee Member
David McAlpine Committee Member
Csaba Altvater Committee Member
Name Position
Thomas Troedssson Chairperson
Michael Gaede Director
Michael Khan Committee Member
Kim Hannes Committee Member
Barry Brindle Committee Member
Davide Babini Committee Member
Pavel Sladecek Live Scoring Project Lead
Name Position
Thomas Troedsson Chairperson
Pascal Bruhin Director
Ian Thomas Committee Member
Michael Gaede Committee Member
Jan Bren Committee Member
Yann Mengaux Committee Member
Name Position
Catherine Ezvan Chairperson
Tomas Forter Director
Roy Gingell Committee Member
John Massarella Committee Member
Marko Podgorsek Secretary
Name Position
Thomas Troedsson Chairperson
Claudio Hassler Director
Stuart Hardy Committee Member
Petros Tzamaloukas Committee Member
Ayuna Khantaeva Committee Member
Elisabeth Andreasson Committee Member
José Aguiar Committee Member
Name Position
Luís Ferreira Chairperson
Pablo Del Rio Member
Renato Gallego Member
Inco Planje Member
Andrei Florian Member
Name Position
Otto Kalvo Board member
Name Position
Rosie Barry Chairperson
Catherine Ezvan Member (Board liaison)
Name Position
Richard Bennett Chairperson
Luis Carvalho Panel Member
Jonas Gornerup Panel Member
Jakob Zalotynski Panel Member
Tine Hannes Panel Member
Name Position
Marcel Borst Operations Manager
Joanne Collins Finance Assistant Finance support to Board, Members and Committee Members